Projekt “Plaže”: Veći smo od svih vlasti (I.dio)

Vratimo se ponovno na početak priče i to u kraj 2013. godine. Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća, u prosincu 2013., raspravljalo se o mnogim temama. Jedna od njih je baš posebno interesantna za našu priču o plažama. Direktor hotelskog poduzeća Imperial traži da se na sjednicu uvrsti točka dnevnog reda o radničkom dioničarstvu. Kakve to veze ima s plažama, vidjeti ćemo u nastavku.

Samo mjesec dana ranije, u studenom 2013., održana je velika prezentacija Imperial: “Organizirano radničko dioničarstvo” (dalje “ORD”). Prijedlog provedbe ORD-a je gradonačelnici i vijećnicima na VII. sjednici GV predstavio Vlado Miš, direktor poduzeća.

Miš u raspravi naglašava respektabilan ulagački potencijal takvog prijedloga ORD-a, i posebno pita može li se i na koji način “dijelom iskoristiti za uređenje pomorskog dobra“. Potencijal nije mali, radi se o otprilike 4 milijuna eura, ili oko 30 milijuna kuna.

…sa ostvarenjem pokazatelja rasta ukupnog prihoda rasti će i ulagački potencijal, što omogućava npr. obnovu nekog hotela na razinu 4 zvjezdice, ali da bi se to ili nešto slično ostvarilo potrebna je prostorno planska dokumentacija koja je nedostatna i koja na neki način koči razvoj društva. Inače, Imperial je zainteresiran za ulaganje u plaže, posebno za uređenje plaže ispred hotela Padova kojeg se planira obnoviti na razinu 5 zvjezdica.

Vlado Miš, ZAPISNIK sa VII. sjednice Gradskog vijeća Grada Raba održane 7. prosinca i 18. prosinca 2013. godine

Gradonačelnica Rosanda Krstinić-Guščić u svojem je uvodnom obraćanju izrazila mišljenje kako su joj prezentirane informacije jasne, i dodala da 38 tisuća kubnih metara kamena u vlasništvu Države, koje je Agencija za upravljanje državnom imovinom (AUDIO) ustupila Gradu, može biti upotrijebljeno između ostalog, i za nasipavanje plaža.

Sve ovo ne bi bilo izvan konteksta da gradonačelnica nije nekoliko mjeseci ranije, 17. svibnja 2013., prihvatila ponudu tvrtke RIJEKAPROJEKT geotehničko istraživanje d.o.o. za izradu geotehničkog izvještaja za potrebe izrade idejnog projekta za plaže Padova I, II, III sa otočićem Školjić u iznosu od 43.750,00 kuna sa PDV-om.

Na jednoj kasnijoj, X. sjednici GV, održanoj 26. i 28. ožujka i 7. travnja 2014., vijećnik Željko Dumičić problematizira situaciju jednog poduzetnika na Velom Melu u Kamporu. Podnositelj zahtjeva je odbijen uz obrazloženje da “županijskim planom za upravljanje pomorskim dobrom nije predviđeno da se dodjeli koncesijsko odobrenje za tu mikrolokaciju”. Stoga, Dumičić pita gradonačelnicu da izvrši dopunu plana i omogući obrtniku poslovanje, na što gradonačelnica izjavljuje da je to pitanje i županije te da prijedlog obrtnika nije sagledan do detalja, “od priključaka na infrastrukturu do eventualnog ugrožavanja susjednih ugostiteljskih objekata”, i da mu je zbog toga zahtjev odbijen jer:

…ukoliko bi takvom zahtjevu udovoljili npr. na plaži Mel direktno pored objekta koji plaća više od 50.000,00 kuna samo za terasu Gradu Rabu plus ono što plaća Imperialu, Grad bi jednako tako nešto slično mogao dozvoliti svakome tko se javi na lokaciju uz Imperialov ugostiteljski objekt u Suhoj Punti ili uz ugostiteljski objekt ispod hotela Eva ili uz neki drugi objekt, što dovodi u pitanje poslovanje postojećih ugostiteljskih objekata stoga o tome treba dobro promisliti.

Rosanda Krstinić-Guščić, ZAPISNIK  sa X. sjednice Gradskog vijeća Grada Raba održane 26. i 28. ožujka i 7. travnja 2014. godine

Nadalje, upozorava Dumičića da kao predsjednik Udruženja obrtnika razmisli kako treba poticati na pluralizam i širenje poslovanja, a ne pogodovati jednom poslovnom subjektu koji bi mogao ugrožavati druge, već postojeće. Kazuje i da se “zalaže za donošenje pravog Plana” kojim bi se omogućio rad većem broju subjekata i “poziva vijećnika da se napravi Plan lokacija za 10 (deset) plaža, a ne samo za jednu“.

Prvi puta se na toj sjednici pojavljuje procijenjeni iznos proračuna pod stavkom 1100 “Uređenje plaža na otoku Rabu”. Vijećnik Slobodan Frankić upozorava da je naveden “prilično čudan” iznos u visini od 100 milijuna kuna na što mu gradonačelnica u odgovoru pojašnjava da je to procijenjeni iznos ulaganja “ako se bude radilo s koncesionarima” te “ne zna da li ima točan podatak da je odobreno svega 1.400.000,00 kuna za potpisivanje ugovora u toku prvoga kvartala”. Prilično neobično da jedna gradonačelnica ne zna za projekte navedene u proračunu za iduću godinu, i to još u milijunskim iznosima.

Do kraja godine se najvjerojatnije upoznala s projektom jer 07. kolovoza 2014. žurno raspisuje Odluku o imenovanju Povjerenstva za izradu projektnog zadatka za izradu projektne dokumentacije za uređenje plaža Padova I, II i III, Škver & Banova Vila i plaže Dumići, gdje uzima predsjedavanje Povjerenstvom. Uz nju je njen zamjenik Nenad Debelić, koordinator Vanja Seršić, tajnik Goran Macolić, tri člana (Željko Peran, Slobodan Frankić i Ivica Lupić), tri predstavnika mjesnih odbora (Marijan Alešković, Damir Matušan i Vladimir Vidas), direktor TZ Nedjeljko Mikelić, ravnatelj ŽLU Rab Vanja Debelić, direktor Imperiala Vlado Miš, predsjednik UO Rab Željko Dumičić i profesor Građevinskog fakulteta u Zagrebu Vladimir Andročec.

Petnaesteročlano povjerenstvo je dobilo naputak da do kraja kolovoza 2014., u sredini ljeta, u nepuna tri tjedna “pomogne u definiranju preciznog i kvalitetnog projektnog zadatka za izradu projektne dokumentacije za uređenje plaža” te “koji će biti izraz najšireg javnog interesa i doprinijeti što lakšem odabiru najkvalitetnijeg ponuditelja odnosno izrađivača”. Javni interes, nema što.

Da se ne bi gubilo vrijeme, gradonačelnica raspisuje i 30. rujna 2014. prihvaća ponude dvije tvrtke: jednu za izmjeru dubine akvatorija (batimetriju) za Dumiće i uvalu Sv. Eufemije, i drugu, za izradu hidrauličke studije mora za obalnu crtu gradske plaže Škver i Banova vila. Dva tjedna kasnije, 14. listopada 2014. raspisuje javnu nabavu za izradu projektne dokumentacije za uređenje plaža Padova I, II i III, plaža Škver & Banova Vila i plaže Dumići.

Vlak birokratskih promjena naglo je postao vrlo učinkovit i nesmiljeno ide naprijed, pa 24. studenog 2014. prihvaća elaborat Nacrt prijedloga ciljanih izmjena prostornog plana uređenja Grada Raba, stručnog izrađivača Geoprojekt d.d. te ga smjesta upućuje u javnu raspravu. To je među najkraćim javnim raspravama PPU-a ikad održanim jer Javna rasprava o Prijedlogu ciljanih izmjena prostornog plana uređenja Grada Raba započinje dana 9. prosinca 2014. godine, a završava dana 16. prosinca 2014. godine, čak pet radnih dana. Sve je jasno, nema se što mnogo raspravljati.

Istog se datuma kroz javnu nabavu prihvaća ponuda tvrtke Rijekaprojekt d.o.o. za izradu projektne dokumentacije za tri navedena lokaliteta, na koju se žali zajednica ponuditelja iz prethodnog članka.

Sada već počinju ozbiljni politički problemi za SDP i Krstinić-Guščić. Jača nezadovoljstvo potaknuto kampanjom blaćenja o kojoj smo već pričali prije te dolazi do totalnog raspada vlasti u Gradu Rabu. Raspisuju se prijevremeni izbori, a tehničko upravljanje Gradom preuzima povjerenstvo Vlade Republike Hrvatske i Pročelnici.

Krstinić Guščić tvrdi da je izgubila i jer su njezini protukandidati iz HDZ-om predvođene koalicije vodili prljavu kampanju, za razliku od nje. ‘Odlučili smo imati čistu, pozitivnu kampanju, na što je HDZ-a sa svojim partnerima uzvratio vrlo prljavo. Napisali su letak na kojem ponavljaju – ‘ona je lopov, ona laže‘. To su Goebbelsove metode i ja ću zbog toga tražiti sudsku zaštitu’

Rosanda Krstinić-Guščić, 11. ožujak 2015., tportal

Nakon što je Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave žalbu riješila pozitivno u korist Rijekaprojekta, tri tjedna kasnije, 13. veljače 2015. povjerenica Vlade RH potpisuje taj i niz drugih dokumenata koje su za nju pripremili pročelnici tadašnje vlasti. Tim dokumentima prihvaćaju se ponude te potpisuje Ugovor za izradu projektne dokumentacije na temelju ranije dostavljene ponude. Potpisani ugovor je nakon dobivenih izbora novi gradonačelnik Grgurić poništio, da bi ga u izmijenjenom obliku opet potpisao “kada se za to stvore uvjeti“. Nastavak slijedi.

Prvi dio: Projekt “Plaže”: Početak

Drugi dio: Projekt “Plaže”: Veći smo od svih vlasti (I.dio)

Treći dio: Projekt “Plaže”: Veći smo od svih vlasti (II.dio)

Četvrti dio: Projekt “Plaže”: Pitanje transparentnosti

Peti dio: Projekt “Plaže”: Bezbroj puta ponovljene alternativne činjenice postaju istina

Šesti dio: Projekt “Plaže”: Pola po pola Padove I

Sedmi dio: Projekt “Plaže”: Loša ocjena iz matematike

Pratite nas i na Facebooku

Pridružite se raspravi. Neka se i vaš glas čuje!